Dentysta Ci pomoże – kamień nazębny
Do dentysty idziemy wtedy kiedy boli nas ząb, czasami jest już za późno na bezbolesne leczenie i trzeba zastosować borowanie. Środki przeciw bólowe są coraz lepsze, ale po co z nich korzystać, warto stosować odpowiednia profilaktykę, która ograniczy nasze wydatki na leczenie oraz co ważne zachowa nasze żeby zdrowe i zdolne do prawidłowego przeżuwania pokarmów.
Kamień nazębny
Kamień nazębny to zwapniały osad na zębach, powstały z osadów zawartych w ślinie, z efektów przemiany bakterii próchnicotwórzczych. Są osoby które nie mają problemu z kamieniem nazębnym i nie muszą często go usuwać, inne osoby mają skłonność do osadzania się kamienia na ich zębach. Zależy to od predyspozycji indywidualnych, tak jak z kamieniami w nerkach czy pęcherzu moczowym. Jednak powstawaniu kamienia sprzyja brak higieny jamy ustnej.
Bakterie pozostawione na zębach tworzą początkowo niewielki osad, potem jeśli zębów nie wyczyścimy dokładnie lub czyszczenie będzie zbyt krótkie kamień stwardnieje i po 48 godzinach tworzy osad który mocno przywiera do zęba i jest na tyle twardy, że nie można go usunąć przez szczotkowanie. Kamień nazębny ma ciemniejszą barwę od płytki zęba. Jego ciemnieniu sprzyja kawa lub palenie papierosów.
Powody usuwania kamienia nazębnego
Usuwanie kamienia nazębnego jest niezbędne nie tylko z powodów estetycznych, ale również zdrowotnych. W początkowym okresie bakterie zawarte w kamieniu wytwarzają kwas, które niszczą szkliwo i powodują próchnicę. Jak kamień się rozrasta powoduje uszkodzenie dziąseł. Pojawia się krwawienie, stan zapalny dziąseł oraz ich opuchlizna. Zęby stają się żółtawe i pojawia się przykry zapach z ust. W kolejnym etapie kamień się rozrasta na tyle, że przesuwa się pod dziąsłem i przesuwa się w głąb po powierzchni dziąsła aż do kości, gdzie niszczy tkankę wiążącą korzenie z kością. W skrajnym przypadku dochodzi do wypadnięcia zęba.
Jak usuwa się kamień nazębny
Usuwanie kamienia nazębnego powinno się odbywać w wyspecjalizowanym gabniecie stomatologicznym z uwagi na użycie specjalnego sprzętu. Do usunięcia kamienia nazębnego używa się specjalnej końcówki która drgając z dużą prędkością wytwarza ultradźwięki które ułatwiają oddzielenie kamienia od płytki nazębnej oraz ją rozkruszają. Większe płaty kamienia są wypłukiwane.
Drugim krokiem jest usunięcie resztek za pomocą piaskowania oraz polerowanie zębów po to by były gładkie i zapobiegło to osadzaniu bakterii. Na koniec za pomocą fluoru przywraca się zaburzoną równowagę mineralną zębów. Usuwając duże ilości kamienia może być konieczne na koniec zastosowanie leków przywracających zdrowie dziąsłom.