Pożyczki i kredyty – najważniejsze informacje
W czasie naszego życia od czasu do czasu korzystamy z kredytów bankowych. Zdarza się, że musimy a bywa, że po prostu chcemy. Są to najczęściej małe pożyczki konsumpcyjne przeznaczone na bardzo rozmaite cele. Zaciągamy kredyty ratalne, np. na zakup sprzętu AGD: chłodziarki, zamrażarki, pralki czy telewizora, auta ale również pożyczki gotówkowe, gdy w naszym banku lub z własnego rachunku osobistego bierzemy gotówkę, którą można wykorzystać na dowolny cel, na przykład wakacje lub zorganizowanie Świąt.
Co brać pod uwagę przy wyborze najtańszej oferty bankowej?
Jeden z poważniejszych czynników, którym należy się kierować przy wybieraniu najlepszej propozycji to oprocentowanie pożyczki. Oczywiście często jest tak, że im niższe odsetki od kredytu tym korzystniej. Trzeba natomiast uważać i zawsze sprawdzić także inne opłaty, które musimy ponieść korzystając z pożyczki.
Prowizja
Najważniejszą z nich jest zazwyczaj prowizja związana z zaciągnięciem pożyczki. Często jest tak, że instytucja finansowa kusi nas obniżonym oprocentowaniem ale za to weźmie odpowiednio wyższą prowizję. Może też być inaczej – reklama zachęca niewielką prowizją od kredytu lub nawet jej brakiem, ale w zamian zapłacimy więcej odsetek.
Dodatkowe opłaty
Dobrym pomysłem jest oprócz tego zainteresować się innymi, dodatkowymi opłatami związanymi z wzięciem lub spłatą kredytu. Coraz częściej instytucje finansowe dołączają do ofert dodatkowe ubezpieczenia, na przykład ubezpieczenie życiowe, na wypadek choroby lub inwalidztwa. Za takie ubezpieczenia trzeba jednak wnieść opłatę – jeden raz (składka jest wówczas składnikiem kwoty pożyczki gotówkowej) albo przy każdej racie pożyczki gotówkowej.
Możemy się ponadto zetknąć z innymi kosztami, np. za prowadzenie konta spłaty kredytu. Instytucje finansowe potrafią wykazać się w tym zakresie szczególną inwencją.
Podsumowanie
Podsumowując warto podkreślić, że prowizja i oprocentowanie to najczęściej nie wszystkie opłaty związane z udzieleniem kredytu gotówkowego. Pomocne przy ostatecznym wyborze propozycji pożyczkowej może być zweryfikowanie jaką instytucja finansowa oferuje RRSO tj. rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Stopa ta powinna zawierać wszystkie – a co najmniej ogromną większość – kosztów powiązanych z zaciągnięciem i zwrotem do banku pożyczki. RRSO informuje o rzeczywistej cenie pożyczki gotówkowej. Im niższa jest ta stopa tym oczywiście lepiej dla nas. Znaczy to, że wybierając taką ofertę za kredyt konsumpcyjny zapłacimy mniej aniżeli w innej instytucji finansowej.