Dziennikarstwo obywatelskie
Dziennikarstwo obywatelskie to odmiana dziennikarstwa praktykowanego przez nieprofesjonalnych dziennikarzy w celach społecznych. Powstanie tej idei powiązane jest z internetem, bo jest to środek masowego przekazu, który ( w przeciwieństwie do gazet, radia bądź TV ) pozwala każdemu na interaktywne współtworzenie własnej zawartości i jej masowe rozpowszechnienie.
Sieć pozwala na tworzenie wpisów w czasie rzeczywistym oraz wspólną pracę online dziennikarzy z czterech stron świata. Z dziennikarstwem obywatelskim wiążą się przede wszystkim informacyjne portale internetowe.
Do popularności tego modelu dziennikarstwa przyczynił się stworzony kilkanaście lat temu południowokoreański serwis Ohmynews, którego założyciel ukuł sformułowanie Citizen reporter. Sukces strony zachęcił osoby z reszty świata do zaprojektowania stron funkcjonujących na tych samych zasadach.
Nutka sceptycyzmu
Nieraz dziennikarstwo obywatelskie bywa potępiane za uogólnianie, jednostronne przedstawianie poglądów i niedawanie możliwości odpowiedzi drugiej stronie. Podkreśla się dodatkowo, że wielka liczba tekstów dziennikarzy obywatelskich jest zaledwie przekształceniem doniesień zawodowych dziennikarzy.
Perspektywy rozwoju
Zdaniem ekspertów dziennikarstwo obywatelskie będzie się ciągle prężnie rozwijać. Zaznacza się przewagę dziennikarzy obywatelskich w postaci większej wiedzy o miejscowych kontekstach zdarzeń.
Podsumowanie
Dziennikarstwo obywatelskie jest tak naprawdę dopiero rozwijającą się ideą w Polsce w porównaniu do reszty świata, lecz na skutek takich serwisów jak wiadomosci24 czy salon24 (najbardziej popularne) idea ta ma spore szanse na rozrost w Polsce.