Praca dla obcokrajowców – Istotne zmiany prawne w kwestii zatrudnienia obcokrajowców
Jeszcze niedawno weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Pracy wprowadzające szereg znaczących modyfikacji do polskiego prawa regulującego sposób zatrudniania bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę pracowników z zagranicy, a bardziej konkretnie obywateli z państw ościennych wobec Polski, takich jak Ukraina, Białoruś i Rosja, a także z Gruzji i Mołdowy. Nowe rozporządzenie powinno wpłynąć w pozytywny sposób na rynek pracy, zwłaszcza w kwestii ograniczenia liczby nieuczciwych pracodawców, wykorzystujących „dziurawe” prawo.
Pierwszą istotną modyfikacją jest uszczegółowienie długości okresu, przez który pracownicy z Ukrainy i innych krajów, których rozporządzenie dotyczy, mogą podejmować pracę na terytorium RP. Dotychczas był podany okres 6 miesięcy w ciągu roku, jednak nie było określone, jakiiej liczby pracodawców dotyczy. Tym samym pracownik mógł teoretycznie pracować u jednego pracodawcy przez kilka miesięcy, następnie kilka miesięcy u innego, i tak dalej. Obecne rozporządzenie określa wyraźnie – pracownik może podejmować pracę przez 6 miesięcy w skali roku, niezależnie od liczby pracodawców u których jest zatrudniony.
Inne istotne zmiany to określenie pewnych wymogów, które musi spełnić pracodawca rejestrujący wniosek o zamiarze zatrudnienia pracowników tymczasowych ze wschodu. Przedsiębiorca musi nie tylko podać w oświadczeniu wysokość oferowanego pracobiorcy wynagrodzenia, miejsce wykonywania pracy, a także nazwę stanowiska, na które pracownik jest rekrutowany, lecz również zobowiązanie o niemożności zaspokojenia własnych potrzeb kadrowych na lokalnych rynkach pracy.
Rekrutacja pracowników ze wschodu jest obecnie jednym z topowych tematów branży HR, istotnie wpływ na to mają suche liczby, którymi branża operuje. Na pierwszą połowę tego roku przypadło ponad 163 tysiące wniosków o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, czyli o prawie 40 procent więcej niż w pierwszym półroczu 2010 roku. Najwięcej pracowników z zagranicy trafia do branż wymagających dużych nakładów pracy, w tym do rolnictwa i budownictwa.